O mnie

Alan Jakman – od blisko 12 lat zajmuję się genealogią. Jestem absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Jestem członkiem-założycielem Stowarzyszenia Polscy Profesjonalni Genealodzy, członkiem Polskiego Towarzystwa Genealogicznego oraz Association of Professional Genealogists. Od roku akademickim 2021/2022 prowadzę zajęcia „Internet w badaniach genealogicznych” oraz „Źródłoznawstwo współczesne (po 1918 roku)” w ramach studiów podyplomowych „Genealogia. Teoria i praktyka” na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 

Efektem własnych poszukiwań genealogicznych jest odkrycie blisko 3 tysięcy krewnych, ponad 400 przodków i dotarcie do dokumentów z końca XVI wieku.  Chcąc dzielić się zdobytą wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu badań rodzinnych, w lutym 2013 roku ukazał się pierwszy numer jedynego w Polsce miesięcznika genealogicznego „More Maiorum®”. Od samego początku kieruję redakcją „More Maiorum®”, w którym swoje artykuły publikują pasjonaci genealogii, historycy, regionaliści i naukowcy. O tym, że jakość publikowanych w kwartalniku treści stoi na wysokim poziomie może świadczyć chociażby fakt, że na prowadzone przez nas badania, np. te dotyczące genealogii Jana Henryka Holgera Martina (dawnego właściciela spornej działki przy ul. Chmielnej 70 w Warszawie), powoływali się kolejni autorzy książek oraz dziennikarze. O „More Maiorum” pisano także w „Newsweeku”, „Rzeczpospolitej”, „Gościu Niedzielnym”, „Angorze”, „Gazecie Wyborczej”, a także w portalach MamStartup.pl, MamBiznes.pl, Forbes i Puls Biznesu. O genealogii opowiadałem w Dzień Dobry TVN, a także na antenie TVP.

Opublikowałem także wiele artykułów związanych z poszukiwaniami genealogicznymi. Moje teksty ukazały się m.in: w portalu MyHeritage, „Historia Do Rzeczy”, kwartalniku „Szepty o Historii” oraz w II tomie monografii naukowej „Juchnowieckie Szepty o Historii”.

Współpracuję także z innymi genealogami na terenie Polski, jak i poza jej granicami.